Cuma, 18 Kasım 2016 00:00

Saç Dökülmesi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Erkek tipi kellikte, genellikle önce önlerde sonrasında tepe bölgelerinde dökülme görülür. Hormonal etkilerden kaynaklanan bu tip saç dökülmesi normal bir süreçtir. Saç üreten hücreler zaman içerisinde ölür ve saçlarda incelme, uzamama sorunu yaşanır. Dökülen ve çıkmayan saçlar sonrasında saçlarda azalma ve kellik oluşur.

Özellikle erkek tipi kellikte sorumlu olan saç köklerinde bulunan erkeklik hormonunun son ürünlerine hassas alıcılardır. Bu hassasiyet ne kadar fazlaysa saç dökülmesi o kadar olağandır.

Erkek tipi kellik dışında kronik hastalıklar, kemoterapi, yanık, ağır depresyon gibi bir çok sebep saç dökülmesinin sorumlusu olabilir.

Saç ekimi erkeklerde ve kadınlarda 18 yaş sonrasında uygulanabilir. Tüm tıbbi operasyonlar gibi saç ekiminde de kişi için bu uygulamaya gerek olup olmadığının, kişinin uygulamaya uygunluğunun ve uygulanabilecek yöntemin tespiti için muayene şarttır. Ayrıca kişinin saç yapısı, saçların büyüme hızı, dökülme görülen alanlar, ailedeki bireylerin hikayeleri, nakil alınacak bölgedeki saçların sıklığı ve kalitesi, kişinin yaşı ve sağlık durumu gibi tüm etkenler  değerlendirilmelidir. Saç ekimi öncesinde tedavi planlanırken önemli bir nokta da, saç alınacak bölgenin açıklığı kapatacak kapasitede ve kalitede olup olmadığının kontrolüdür.

Saç dökülmesinin medikal(ilaç kullanılarak) veya topikal (şampuan vs. kullanılarak) tedavisi çok nadiren de olsa mümkün olmakla birlikte, yan etkileri veya etkisizliği nedeniyle tercih sırasında sonlara düşmektedir. Ancak hormonal bir bozukluk tespit edilen bayan hastalarda medikal tedavi denenebilir.

Koruma amaçlı tedaviler arasında ise son dönemin gözde uygulaması olan PRP yer alır. PRP daha çok dökülmeyi önlemek amacıyla kullanılır ve yeni saç oluşturma konusunda çok güvenilir değildir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi diğer başlıklarda bulabilirsiniz.

Randevu için 0312 2220908'i arayınız...

Read 393 times
Bu kategorideki diğerleri: PRP Uygulamaları »

Adres

Uğur Mumcu (Köroğlu) Cad. No:71
Gaziosmanpaşa – Ankara

Telefon: 0 (312) 222 09 08

Cep     : 0 (534) 564 83 54


E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.